13 MAYIS DÜNYA ETKİNLİĞİMİZİ BÜYÜK BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRDİK.

13 MAYIS DÜNYA ETKİNLİĞİMİZİ BÜYÜK BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRDİK.

Dünya Pilav günü kutlamalarında halka 4.5 ton bedava pilav dağıtılıdı

Ünlü pilavcı Baruthane pilavcısı 13 Mayısı dünyasında pilav günü ilan etti. Pilav yeme yarışması ve davul zurnalarla renklenen etkinlikte 15 bin kişiye pilav ve ayran dağıtıldı.

İstanbul Şişli Baruthane caddesinde faaliyet gösteren ünlü pilavcı Baruthane Pilavcısı, 13 Mayısı dünya pilavına ilan edilmeleri serbest hale getirdi. Duyurusu günler için sınav etkinlik öncesi ünlü pilavcının açılması uzun kuyruklar bulunuyor. İstanbul’un pilavcılarının çok meşhur olduğunu ifade eden Baruthane Pilavcısı’nın sahibi Nedim Şahin, “Türk yemek kültüründe nohutlu pilavın çok özel bir yeri vardır. Bu kültürü yaşatmak için kuruluş yıl dönümümüz olan 13 mayısı dünya pilavında ilan ettik. Sosyal medyadan duyurusunu yaptığımız etkinlikte isteyen herkese günlerde bedava pilav dağıtma kararı aldık ”diye konuştu.

15 Bin kişiye Pilav Dağıtıldı

Pilavı kendilerine özel bir tarifle pişirdiklerini anlatan Şahin, “Sembolümüz olan uzun pala bıyıklarla tanınıyoruz. Geleneksel Osmanlı lezzetlerini orijinal tarifine bağlı kalarak üretiyoruz. Kıyafetlerimiz, yemeklerimiz ve bıyıklarımız eski Osmanlı’yı hatırlatıyor. Pilavın dışında erkekler için kurufasülye, kavurma, dolma, köfte ve tavuk gibi yiyecekler de var. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın sloganıyla bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. Bu sene 15 bin kişiye bedava pilav yedirdik, seneye bu sayıyı 30 bin kişiye çıkartcağız ”diye konuştu.

Baruthane Pilavrupa sosyal medyada bulunan paylaşımlarla ünlenen anlatan Şahin, Türkiye’nin farklı illeri ve yurtdışından da bayilik için talep ediyor anlatıyor. Bu mutfak sadece İstanbul ile ilgili tescil çalışmaları başlattılarını anlatan Şahin, “Türkiye’nin tamamında bayilikler kuracağız. Bu sene ilki dünyadaki pilav günü etkinliklerinin yaşadığı ülke geneline yaymayı düşünüyoruz ”diye konuştu.

Pilav yeme yarışması 10 tabak pilav yedi

Etkinliğin katılımcıları davul zurna ve müzik eşliğinde halaylar çekerken pilav yeme yarışmaları da büyük ilgi gördü. Yarım saat içinde 10 tabak pilav yiyerek birinciliği elde eden Murat Aslan, 1 yıl ücretsiz pilav ile ödüllendirildi. Etkinliği sosyal medyadan haber alan ünlü isimler de pilavın tadına bakın için alandaydı. Eski Şişli Belediye Başkanı nohutlu pilavın tadına bakın.

 

13 Mayıs Dünya pilav günü etkinliklerini sosyal medyadan “ pilavdan dönenin kaşığı kırılsın ”, “ kutsal bıyık ”, “ bugün ne yiyeceğiz ” gibi etiketlerle duyuran ünlü pilavcı etkinliğe özel kurduğu  www.13mayisdunyapilavgunu.com´n  web sayfasından vatandaşları etkinliğe davet etti.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.